بخش های مختلف کتابخانه بخش های مختلف کتابخانه

بخش سفارشات
 
این بخش مسئول تهیه، خرید، سفارش، هدیه و مبادله مواد کتابخانه و سفارش کتاب جهت اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی می باشد.. مهمترین کارها که در این بخش انجام می گیرد به شرح زیر است:
 
کسب اطلاع درباره کتاب های مورد نیاز
سفارش کتابهای انتخاب شده
نگهداری سوابق کتابهای سفارش شده یا دریافت شده
کسب مجوز و اقدام برای پرداخت پیش فاکتورها
دریافت و بررسی کتابهای سفارش شده
پیگیری تاخیر در سفارشهای انجام شده
اقدام به تهیه کتابهایی که برای دریافت آنها باید از راههای ویژه ای استفاده کرد و هماهنگی و ایجاد ارتباط با سایر کتابخانه ها و ناشران
انتخاب منابع
ابتدا نسبت به تهیه کاتالوگهای مختلف موضوعی از ناشران معتبر ، همچنین تهیه فهرست ناشران و کتابفروشان،دریافت لیست موجودی اعم از کتب فارسی و لاتین از نمایندگان و کارگزاران ناشرین بین المللی، تهیه کتابشناسی ها، تماس با انجمنها و ناشران، از طریق اینترنت و غیره اقدام نموده و کلیه اطلاعات جمع آوری شده به نمایندگان کمیته کتاب کتابخانه ارسال می شود سپس کتاب انتخاب و خریداری می شود.
 
سفارش منابع
 
کتابخانه مؤسسه ژئوفیزیک سفارشات خود را به دو طریق انجام می دهد: 
1- از طریق خریداری کتب خارجی و فارسی از نمایشگاههای بین المللی کتاب تهران، نمایشگاههای تخصصی وزارت علوم، کتابفروشان و انتشارات داخلی. 
2- از طریق کارگزاران و نمایندگان ناشرین معتبر کتب خارجی در ایران.
 
بخش فهرست نویسی
 
نظر به اینکه کتاب و کتابخانه در هر موسسه آموزشی نقش حساس و مهمی را ایفا می کند و در واقع به عنوان مخزن اطلاعات و تبادل افکار و نظرات محققان و دانشجویان انجام وظیفه می نماید بخش فهرستنویسی در همین راستا به عنوان فاکتور اساسی و تخصصی این مجتمع عمل می کند.
 
بدیهی است با توجه به پیشرفت علوم هر کدام از رشته های اصلی به انشعابات فرعی تر تقسیم شده است و تمیز آنها از یکدیگر و تعیین دقیق موضوع کتاب از اهمیت خاصی برخوردار است و بر همین اساس بخش فهرستنویسی با بررسی و تجزیه و تحلیل و فهرست نویسی کتابها می تواند دانش پژوهان را سریعتر به اطلاعات مورد نیاز خود راهنمایی کند.
 
هر کتابی دارای فهرست توصیفی و تحلیلی می باشد. فهرست توصیفی مشخصات کتاب را که شامل نام مولف، عنوان، وضعیت نشر، تعداد صفحات و سایر مشخصات فیزیکی کتاب است را به دست می دهد.در فهرست تحلیلی تحت قواعد و ضوابطی خاص و روشی اصولی به کتاب موضوع مناسب و سپس شماره رده بندی داده می شود.
 
آن دسته از کتابهایی را که نتوان از طریق جستجو در کتابخانه های کنگره، بریتانیا و سایر کتابخانه های معتبر دنیا و در مورد کتب فارسی، کتابخانه های معتبر ایران فهرستنویسی نمود بایدتوسط فهرستنویس بصورت Original از طریق جستجو در subject headings، رده های موضوعی و ... موضوع دهی و سازماندهی نمود.
 
اهم وظایف این بخش
 
کتابهای خریداری شده در دفتر ثبت کتابخانه با مشخصات کتابشناختی ثبت می شوند و مهر کتابخانه و بارکد آن در جای مخصوص کتاب زده میشود.
وارد نمودن اطلاعات مربوط به کتابهای فهرست شده لاتین و فارسی در نرم افزار کتابخانه (اوراکل و سیمرغ)
تهیه برگه های چاپی عنوان،موضوع،نویسنده، فروست وغیره برای تک تک عناوین کتابها.
انجام اصلاحات و رفع اشکالات احتمالی موجود در فایل کتابها
اصلاح شماره ثبت های تکراری کتابها و یا شماره راهنمای تغییر یافته
حذف کتابهای تکراری و خالی نمودن شماره سریال آنها و پر نمودن آن با اطلاعات جدید
 
بخش امانت
 
کتابهای این بخش ترکیبی از کتابهای فارسی و لاتین است که بیشتر آنها را کتابهای لاتین تشکیل می دهند. سیستم رده بندی این کتابخانه، LC است.
 
در این بخش کارهای زیر انجام می گیرد:
  • ثبت عضویت و ورود اطلاعات دانشجویان و اساتید
  • امانت، تمدید، بازگشت و رزرو کتابها

  • تسویه حساب اعضا

  • صدور برگه امانت بین کتابخانه ای

  • قرار دادن کتابها و مرتب کردن آنها در قفسه ها

  • پیگیری دیرکرد کتابهای اعضای دائم

  • وجین کتب از طریق بررسی میزان استفاده و میزان امانت کتابها

  • راهنمایی مراجعه کنندگان جهت جستجو در سایت کتابخانه و یافتن کتابها

  • جدا کردن کتابهای فرسوده برای صحافی و آماده سازی مجدد آنها بعد از صحافی

 
بخش مراجع، پایان نامه ها و سمینارها
 
اصولاً بخش مرجع از اساسی ترین ارکان یک کتابخانه تخصصی و دانشگاهی است. مراجعین به کتابخانه، بیشترین پاسخهای سوالات خویش را در رابطه با تحقیقات، در این بخش خواهند یافت.
 
بخش پایان نامه ها و سمینارها
 
در این بخش پایان نامه های مقطع دکتری و کارشناسی ارشد و همچنین سمینارهای رشته های ژئوفیزیک ( گرایشهای 1. ژئومغناطیس 2.ژئوالکتریک 3. گرانی سنجی 4. لرزه شناسی 5. زلزله شناسی ) و هواشناسی جهت استفاده مراجعین نگهداری می شود.
 
در حال حاضر این بخش شامل 522 عنوان پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی‌ارشد ژئوفیزیک و 222عنوان هواشناسی، همچنین 399 عنوان سمینار ژئوفیزیک و 153عنوان سمینار هواشناسی می باشد. تعداد رساله های دکتری ژئوفیزیک 52 عنوان و تعداد رساله های دکتری هواشناسی نیز 13عنوان می باشد.
 
 
بخش نشریات
 
نظام سازماندهی مجلات از طریق کاردکس و بر اساس الفبای عنوان مجله صورت می‌گیرد. دراین بخش نشریات بر اساس الفبایی عنوان در قفسه ها مرتب گردیده است. جهت استفاده از نشریات برگه درخواست نشریه مربوطه تکمیل و پس از عودت از زیراکس آن را در قفسه قرار می دهند. از فعالیت های دیگر این بخش راهنمایی مراجعین برای جستجو در بانکهای اطلاعاتی جهت دسترسی به مقالات مورد نیاز می باشد.
 
صحافی
 
در هر دوره با ورود نشریات جدید و قرار گرفتن آنها در قفسه، نشریات سال قبل جمع آوری شده و پس از کنترل با کاردکس و لیست برداری، بسته بندی و بعد ازهماهنگی با امور مالی، به صحافی ارسال و پس از دریافت و آماده سازی در قفسه های آرشیو نشریات فایل می گردد.
 
بخش نشریات همچنین پاسخگوی مراجعین از سایر دانشکده های دانشگاه تهران و سراسر ایران بوده و امکانات تکثیر در اختیار اعضا قرار می گیرد.
 
شماره‌های تماس

8207   بخش امانت

8203   بخش نشریات ، پایان نامه و پایگاه اطلاعات علمی

8218   بخش خدمات فنی