اخبار مهم مؤسسه اخبار مهم مؤسسه

۱- بعد از ۱۸ سال تلاش مداوم؛

 اولین آزمایشگاه سن‌یابی لومینسانس نوری در ایران توسط مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

تأسیس و راه‌اندازی شد و آماده بهره‌برداری و مشارکت می‌باشد؛

۲- راه‌اندازی سیستم جدید و بدون کابل ویدیو پروژکتورهای کلاس‌های درسی و سالن‌های همایش واتاق شورا در مؤسسه ژئوفیزیک؛

خدمات عمومی خدمات عمومی

1- مراکز و لینک‌های ضروری

2- نقشه لرزه‌خیزی استان‌های کشور

3- به کانال اجتماعی تلگرام روابط عمومی مؤسسه ژئوفیزیک، بپیوندید

تصاویری از مؤسسه ژئوفیزیک تصاویری از مؤسسه ژئوفیزیک

مرکز مطالعات پیش نشانگرهای زلزله مرکز پایش مؤسسه نمای بیرونی مؤسسه در مجاورت اتوبان حکیم نمای بیرونی مؤسسه از روی پل کارگر سایت کامپیوتری محوطه ساختمانهای شماره دو و سه نمای بیرونی ساختمان سه نمایی از برج میلاد بین ساختمانهای شماره دو و سه مؤسسه ساختمان شماره دو مرکز پایش مؤسسه نمای داخلی ساختمان شماره دو مرکز پایش مؤسسه مرکز پایش مؤسسه مرکز پایش مؤسسه

مراکز و اخبار و اطلاعیه های مؤسسه مراکز و اخبار و اطلاعیه های مؤسسه

تازه ترین عناوین تازه ترین عناوین

« بازگشت

اولین آزمایشگاه سن یابی به روش لومینسانس نوری در ایران تاسیس شد

 

پس از ۱۸ سال کوشش و ممارست، مؤسسه ژئوفیزیک با دریافت یک هشتم بودجه مورد نیاز، موفق به راه اندازی فاز یک  آزمایشگاه سن یابی به روش لومینسانس نوری شد.

 دکتر مرتضی فتاحی مسئول آزمایشگاه و عضو هیات علمی مؤسسه ژئوفیزیک: این روش آخرین زمانی که کوارتز و یا فلدسپار در معرض نور قرار داشته است را تعیین سن می‌کند. لذا نمونه در هنگام نمونه برداری و انتقال به آزمایشگاه به هیچ وجه نباید در معرض نور قرار گیرد.

سالها نمونه‌هایی را که از ایران برداشت می‌کردم،  به دانشگاه آکسفورد انتقال و سن آنها  محاسبه می‌شد. ابتدا نمونه‌ها به روش معمول ارسال می‌شد، اما به دلیل نور دیدگی غیر قابل انتظار برخی از نمونه‌ها درهنگام انتقال به خارج (احتمالا به منظور چک کردن داخل نمونه‌ها) نتایج قابل استناد نبود. لذا در سال ۱۳۸۶ با حمایت ریاست محترم مؤسسه ژئوفیزیک و دانشگاه آکسفورد، آزمایشگاه آماده سازی اولیه نمونه‌ها در زیر زمین مؤسسه  تاسیس شد.  سپس هر بار به جای چند کیلوگرم، چند صد گرم از هر نمونه را همراه خود به دانشگاه آکسفورد منتقل میکردم تا از در معرض نور قرار نگرفتن آنها، مطمئن باشم .

در این دوران نه تنها قابلیت‌های این روش سن یابی جهت تعیین سن زلزله‌های گذشته ایران با موفقیت تست گردید بلکه با همکاری سایر متخصصین، نرخ لغزش برخی از مهمترین گسلهای ایران، دوره بازگشت آنها و تحلیل خطر ناشی از آن گسلها برای ساکنین اطراف گسل بررسی شد.