مفاخر موسسه

 
 
دکتر حسین کشی افشار
 
مرحوم دکتر حسین کشی افشار در سال 1288 در تهران بدنیا آمد ایشان دکترای خود را در رشته زمین شناسی از دانشگاه لندن دریافت نمودند. احداث دبیرستان دکتر کشی افشار در کرج به همت والای این بزرگوار صورت گرفته است .
روحش شاد و راهش برای سنگر سازان مدرسه ساز پر رهرو باد.
  • عضو سابق هیات علمی و استاد بازنشسته گروه فیزیک زمین
  • رئیس سابق مؤسسه ژئوفیزیک (آبان 40 تا مرداد 54)
  • مؤسس مؤسسة‏ ژئوفیزیک‏ دانشگاه‏ تهران که در سال‏ 1957 میلادی‏ مطابق‏ با 1336 هجری‏ شمسی‏، به‏ همت‏ والای‏ مرحوم‏ استاد دکتر حسین‏ کشی افشار پایه‏ گذاری‏ شد.
 
Image result for ‫عکس‌های جدا کنند‬‎
 

 

دکتر حسین زمردیان

عضو سابق هیات علمی و استاد بازنشسته گروه فیزیک زمین

رئیس سابق مؤسسه ژئوفیزیک (مرداد 54 تا اردیبهشت 56(

رئیس سابق بخش گرانی‌سنجی

زندگینامه

 
Image result for ‫عکس‌های جدا کنند‬‎
 
دکتر آلینوش طریان 
زندگی شخصی
آلینوش طریان در تهران و در تاریخ سه شنبه ۹ نوامبر ۱۹۲۰ (۱۸ آبان ۱۲۹۹) از پدر و مادری تحصیل کرده و اهل فرهنگ زاده شد . پدرش آرتو طریان در رشته ی بازیگری و نمایش از مسکو دانش آموخته شد.او پایه گذار دومین مرکز آموزشی هنرهای دراماتیک و تئاتر سیروس بازیگری و نمایش در ایران بود.آرتو طریان مردی دانشور و ایران دوست بود که بخش هایی از شاهنامه فردوسی را به زبان ارمنی برگردانده بود. مادرش بانو وارتو طریان رشته ادبیات و هنر سخنوری را در کشور سوئیس فراگرفته بود. او نخستین زن ایرانی ارمنی است که شعرهای فارسی را دکلمه و در هنر نمایش نیز فعالیت می کرد. آلنوش طریان در خانواده ای با چنین پشتوانه فرهنگی ادبی وهنری خانوادگی دوران کودکی را سپری کرد.
آلینوش طریان هرگز ازدواج نکرد و منزل خود را وقف به ارامنه جلفای نو اصفهان و دانشجویانی که محل اسکان مناسبی ندارند نمود و در اواخر عمر در آسایشگاه سالمندان توحید زندگی می‌کرد. طریان در تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۸۹ به علت کهولت سن در تهران درگذشت.
 
زندگی علمی
آلینوش طریان تحصیلات پایه را در مدرسهٔ ارامنه و دوره دبیرستان را در دبیرستان انوشیروان دادگر زرتشتیان سپری کرد. او مدرک لیسانس خود را در سال ۱۳۲۶ از دانشگاه تهران دریافت کرد و همانجا به عنوان متصدی عملیات آزمایشگاهی دانشکده علوم استخدام شد. سپس برای بورس تحصیلی درخواست کرد ولی به دلیل زن بودن او، استادش، دکتر محمود حسابی، با این درخواست موافقت نکرد، بنابراین آلینوش طریان به خرج خانوادهٔ خود به دانشگاه سوربن رفت و سال ۱۳۳۵ (۱۹۵۶ میلادی) از آن دانشگاه مدرک دکترا گرفت.
با وجود پیشنهاد استادی در دانشگاه سوربن، دکتر طریان با هدف خدمت به کشورش به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به عنوان دانشیار ترمودینامیک منصوب شد.
او در سال ۱۳۳۸ برای شرکت در بورسیهٔ دولتی آلمان غربی در مطالعه رصدخانه خورشیدی انتخاب شد و پس از چهار ماه مطالعه به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۵ نقش عمده‌ای را در بنیان‌گذاری نخستین رصدخانه فیزیک خورشیدی در ایران ایفا کرد.
خانم دکتر طریان در سال ۱۳۴۳ به مقام استادی در دانشگاه تهران رسید و نخستین شخصی بود که درس فیزیک ستاره‌ها (اختر فیزیک) را در ایران تدریس کرد.
وی به زبانهای فارسی، ارمنی، فرانسوی تسلط داشته و با ترکی و انگلیسی آشنایی داشت.
آلینوش طریان بعد از ۳۰ سال تدریس، در سال ۱۳۵۸ به درخواست خویش بازنشسته شد.
 
خدمات علمی
پایه‌گذاری نخستین رصدخانهٔ فیزیک خورشیدی.
برای نخستین بار درس‌های فیزیک خورشیدی و اختر فیزیک را ارایه داد.
طریان برای گسترش دانش و بهره‌گیری دانشجویان و ارمنیان خانه خویش را وقف کرد.
پایه‌گذاری نخستین تلسکوپ خورشیدی.
 
سمت‌ها
طریان در سال ۱۳۴۳ به جایگاه استادی در دانشگاه تهران رسید.
ریاست گروه تحقیقات فیزیک خورشیدی.
 
Image result for ‫عکس‌های جدا کنند‬‎
 
دکتر ایرج ملک پور
 
 استاد نجوم و فیزیک فضا در دانشگاه تهران است. وی سالها تقویم‌های سراسری منتشره در ایران را تنظیم و استخراج می‌کرد.
 
Image result for ‫عکس‌های جدا کنند‬‎
 
 
 دکتر بهرام عکاشه 
 
متولد ۱۳۱۵ در مسجدسلیمان، پدر علم زلزله‌شناسی ایران، متخصص برجسته زلزله‌شناسی و زمین‌شناسی در ایران است.
زندگینامه:
بهرام عکاشه در سال ۱۳۴۸ در مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مشغول فعالیت شد و در سال ۱۳۶۴ به مرتبه استادی رسید. وی سال‌ها رییس بخش زلزله‌شناسی در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بود و پس از سی سال فعالیت بازنشسته شد. وی همچنین مدت ۱۴ سال ریاست گروه ژئوفیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال را بر عهده داشته‌است و هم اکنون نیز رییس دانشکده علوم پایه این دانشگاه می‌باشد.
دکتر عکاشه همواره نسبت به خطر وقوع زلزله در تهران هشدار داده‌است و از طرفداران تغییر محل پایتخت به منظور به حداقل رسانیدن تلفات ناشی از زلزله احتمالی است.
 
Image result for ‫عکس‌های جدا کنند‬‎
 
دکتر عبد الرحیم جواهریان
 
  • عضو سابق هیات علمی و استاد بازنشسته گروه فیزیک زمین
  • رئیس سابق مؤسسه ژئوفیزیک (آذر ۱۳۶۸ تا اردیبهشت ۱۳۷۹ و تیر ۱۳۸۱ تا تیر ‍۱۳۸۴)
  • پست الکترونیک : javaheri@ut.ac.ir