تازه ترین عناوین

بازگشت به صفحه کامل
« بازگشت

به روز رسانی ایستگاه دهنه‌چاه شبکه لرزه نگاری بیرجند

به روز رسانی ایستگاه دهنه‌چاه شبکه لرزه نگاری بیرجند


مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان متولّی ثبت و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌ها همواره برای پایش هر چه بهتر چشمه‌های زمین‌لرزه در سطح کشور اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید و بروزرسانی ایستگاه‌های قدیمی می‌نماید و در همین راستا ایستگاه لرزه‌نگاری دهنه‌چاه از شبکه لرزه‌نگاری بیرجند در آبان‌ماه 1399 با حمایت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به‌روزرسانی گردید.

فعالیت لرزه‌نگاری استان خراسان جنوبی در سال ۱۳۸۴ با نصب چهار ایستگاه لرزه‌نگاری آغاز شد. طی سال‌های بعد تا امروز طبق نیازهای موجود همواره ایستگاه‌های شبکه لرزه‌‌‌‌‌نگاری بیرجند در حال افزایش یا به‌روزرسانی بوده است. ایستگاه لرزه‌نگاری دهنه‌چاه در منطقه کوهستانی شهرستان سربیشه و ارتفاعات شرق شهر بیرجند (ارتفاع 2340 متر از سطح دریا) در سال 1384 راه‌اندازی شده و در آبان 1399 به منظور رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان خراسان جنوبی به ویژه در مناطق شرق شهر بیرجند، تجهیزات این ایستگاه به تجهیزات مدرن ارتقاء یافتند.

هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری بیرجند با 7 ایستگاه لرزه‌نگاری به صورت شبانه‌روزی فعالیت داشته و داده‌های ایستگاه‌ها به صورت برخط (آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری بیرجند و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، جهت ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ایستگاه لرزه‌نگاری دهنه‌چاه شبکه لرزه‌نگاری بیرجند