تازه ترین عناوین تازه ترین عناوین

بازگشت به صفحه کامل
« بازگشت

تأسیس ایستگاه جدید باند پهن شبکه لرزه‌نگاری یزد

تأسیس ایستگاه جدید باند پهن شبکه لرزه‌نگاری یزد


نصب و راه‌اندازی ایستگاه جدید باند پهن دربید شبکه لرزه نگاری یزد


 

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به عنوان متولّی ثبت و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌ها همواره برای پایش هر چه بهتر چشمه‌های زمین‌لرزه در سطح کشور اقدام به راه‌اندازی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری جدید و بروزرسانی ایستگاه‌های قدیمی می‌نماید و در همین راستا ایستگاه لرزه‌نگاری دربید از شبکه لرزه‌نگاری یزد در بهمن‌ماه 1398 با حمایت موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و استانداری محترم استان یزد، راه‌اندازی گردید.

طی سال‌های بعد تا امروز طبق نیازهای موجود، همواره ایستگاه‌های شبکه لرزه‌‌‌‌‌نگاری یزد در حال افزایش یا بروزرسانی بوده است. ایستگاه لرزه‌نگاری دربید در منطقه‌ای خشک و کوهستانی در شمال شرق شهر یزد (ارتفاع 1496 متر از سطح دریا) واقع شده است و در بهمن‌ماه 1398به منظور رصد دقیق‌تر فعالیت‌های زمین‌لرزه استان یزد به ویژه در مناطق غرب استان با نصب لرزه‌سنج از نوع باند پهن و تجهیزات مدرن راه‌اندازی گردید.
 

هم‌اکنون شبکه لرزه‌نگاری یزد با 6 ایستگاه لرزه‌نگاری به صورت شبانه‌روزی فعالیت داشته و داده‌های ایستگاه‌ها به صورت برخط(آنلاین) به مرکز شبکه لرزه‌نگاری یزد و مرکز پایش زمین‌لرزه‌های کشور در تهران ارسال و همراه با داده‌های دیگر ایستگاه‌های لرزه‌نگاری، جهت ثبت و پردازش مناسب‌تر زمین‌لرزه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایستگاه لرزه‌نگاری باند پهن دربید، شبکه لرزه‌نگاری یزد