خدمات کتابخانه

 
عضویت دو نوع است:
 
  • عضویت رسمی

عضویت رسمی در کتابخانه مؤسسه ژئوفیزیک در حال حاضر شامل اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه تهران می باشد. ارائه خدمات کتابخانه ای به اعضای رسمی با ارائه کارت (دانشجویی، کارمندی و هیئت علمی) امکان پذیر می باشد.

 
  • عضویت غیر رسمی

مراجعان سایر سازمان‌ها و دانشگاه‌ها از طریق عضویت روزانه  و کارت دانشجویی می‌توانند از منابع کتابخانه استفاده نمایند.

لازم به ذکر است مبلغ عضویت روزانه 50000 ریال است.

 
مدارک مورد نیاز جهت عضویت غیر رسمی در کتابخانه مؤسسه ژئوفیزیک
دو قطعه عکس
فتوکپی شناسنامه و کارت ملی
معرفی نامه از دانشگاه مربوطه (گواهی اشتغال به تحصیل)
 
پرداخت حق عضویت
حق عضویت سه ماهه 100000 ریال
حق عضویت شش ماهه 200000 ریال
حق عضویت یک ساله 300000 ریال
 
مدت عضویت

مدت عضویت دانشجویان تا پایان مدت اعتبار کارت دانشجویی آنها می‌باشد.

عضویت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه تا پایان دوره اشتغال آنها در دانشگاه معتبر است و پس از بازنشستگی هر سال پس از تسویه حساب تمدید خواهد شد.

عضویت استادان پاره وقت و حق التدریس حداکثر تا پایان یک نیمسال تحصیلی است.

 
چگونگی جستجوی منابع موجود در کتابخانه:
 
  • کتابها
مراجعه کننده در سایت دانشگاه تهران پس از ورود به سیستم جستجوی کتابخانه عبارت جستجو را وارد می نماید و سپس بر حسب مورد هر یک از گزینه های عنوان، پدیدآور، موضوع یا همه موارد را انتخاب میکند. چنانچه در باره موضوع مورد جستجوی مراجعه کننده کتابی وجود داشته باشد اطلاعات مربوط به آن در صفحه ظاهر میشود در این هنگام دانشجو باید اطلاعات مربوط به وضعیت امانت را مشاهده نماید تا از موجود بودن کتاب و همینطور از محل نگهداری کتاب اطمینان حاصل کند سپس شماره راهنمای کتاب را یادداشت نماید و بر حسب آن شماره کتاب را در قفسه بیابد.
 
پس از ثبت عضویت و ورود اطلاعات اعضاء در سیستم کتابخانه، امانت گیرنده می تواند کتاب مورد نظر خود را به مدت زمان تعیین شده به امانت بگیرد.
 
 

آموزش تصویری جستجوی منابع در سامانه آذرسا

 

 پایان نامه ها
شیوه جستجوی در این بخش به دو صورت می باشد:
جستجوی کامپیوتری: در برنامه جستجوی منابع کتابخانه با داشتن کلید واژه می توان به مشخصات کاملتر پایان نامه مورد نظر دستیابی داشت.
برگه دان پایان نامه ها: که به دو نوع دسته بندی گردیده است:
الف) بر اساس الفبایی عنوان
ب) بر اساس الفبایی نویسنده
جهت استفاده از پایان نامه‌ها ارائه کارت دانشجویی معتبر الزامی است.
 
پس از ارائه شماره پایان نامه مورد نظر به مسئول این بخش و پس از ثبت شماره پایان نامه در برگه درخواست و دادن کارت می توانند از پایان نامه مورد نظر استفاده کنند و پس از اتمام کارشان آن را در قفسه مربوطه بگذارند و کارت خود را دریافت دارند.
 
نحوه جستجوی پایان نامه روی لینک ذیل کلیک فرمایید:

جستجوی پایان نامه

 
منابع اطلاعات علمی
 
دانشگاه تهران با مجموعه ای در حدود 120عنوان مجله علمی در سال 1367 به محض پایان جنگ تحمیلی بسرعت به بازسازی مجموعه های خود همت گماشت و در سال های میانی دهه 1370 با تعداد 3540 عنوان مجله بزرگترین مجموعه منابع علمی را داشت و با آغاز نهضت الکترونیک در منابع علمی، اولین دانشگاه کشور بود که به استقبال این نوع منابع شتافت و تا سال 2008 تعداد مجلات الکترونیکی (Online) خود را به حدود 16000 عنوان رساند. در سال 2009 (سال انفجار اطلاعات علمی در دانشگاه تهران) با حمایت ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر رهبر خیزش بلندی در تامین اطلاعات علمی دانشگاه برداشته شد و تعداد مجلات الکترونیکی (Online) به حدود 40000 عنوان و برای اولین بار حدود 25000 عنوان از معتبرترین کتابهای الکترونیک (ebooks) از ناشران برتر دنیا (Oxford, Elsevier, Springer) و بالغ بر 22000000 عنوان چکیده نامه رسیده است و این گنجینه با ارزش و منحصر بفرد در کشور در تمام واحدهای دانشگاه تهران در دسترس عموم اساتید و دانشجویان قرار گرفته است. اینک اداره کل تامین تجهیزات و اطلاعات علمی دانشگاه تهران افتخار دارد که به منظور سهولت دسترسی و جستجو در بین این مجموعه عظیم اطلاعات علمی معتبر، سامانه کتابخانه دیجیتال دانشگاه تهران را با دو ویژگی جدید جستجوی یکپارچه و همزمان (Federated Search) و امکان استفاده از تمام امکانات این مجموعه ارزشمند از هر مکان و در هر زمان (Athens) با استفاده از کلمه و رمز عبور واحد فراهم نموده است.امید است پژوهشگران گرامی دانشگاه تهران با بهره گیری از آخرین اطلاعات موجود در کتابخانه دیجیتال دانشگاه تهران نقش ارزنده خود را در پیشبرد اهداف ملی ایفا نمایند.
 
 
 
تعداد منابع و مدت زمان امانت
 
بر اساس آخرین آیین نامه مصوب استفاده از کتابخانه‌های دانشگاه تهران:
  • اعضای هیات علمی دانشگاه: 12 جلد (کتابخانه مرکزی 3جلد، کتابخانه دانشکده یا موسسه 6 جلد و بین کتابخانه‌ای 3جلد) 4 هفته. بازنشستگان هبات علمی موظف به تسویه حساب در انقضای هر سال با کتابخانه‌های محل مراجعه می‌باشند.
  • دانشجویان دوره دکتری تخصصی 10جلد (کتابخانه مرکزی 3 جلد، کتابخانه دانشکده یا موسسه 5 جلد و بین کتابخانه‌ای 2جلد) 4 هفته.
  • دانشجویان کارشناسی ارشد: 9 جلد (کتابخانه مرکزی 2جلد، کتابخانه دانشکده یا موسسه 5 جلد، بین کتابخانه ای 2جلد) 3 هفته.
  • کارکنان دانشگاه تهران (رسمی ,پیمانی و قراردادی): 6 جلد (کتابخانه مرکزی 2جلد، واحد مربوطه 2 جلد، بین کتابخانه‌ای 2 جلد) 2 هفته. کارکنان بازنشسته هر سال موظف به تسویه حساب با کتابخانه‌های محل مراجعه می‌باشند
  • به اعضای غیر رسمی، کتاب امانت داده نمی‌شود ولی امکان نسخه برداری وجود دارد.
 
رزرو کتاب
 
در صورتیکه کتاب مورد درخواست اعضا در امانت باشد متقاضی می تواند با ارائه شماره راهنما کتاب و کارت عضویت خود نسبت به رزرو کتاب مورد نظر اقدام نماید.
 
تأخیر
 
در صورتی که امانت گیرنده کتاب را به موقع نیاورد باید مبلغی را بابت دیرکرد کتاب به کتابخانه بپردازد. 
این مبلغ بر اساس "آئین نامه استفاده از کتابخانه های دانشگاه" روزی 500 ریال و پس از 5 روز مبلغ 1000 ریال در نظر گرفته شده است.
 
تسویه حساب
 
دانشجویان پس از فارغ التحصیل شدن باید با کتابخانه مؤسسه ژئوفیزیک تسویه حساب نمایند. تسویه حساب برای تمامی دانشجویان پس از اطمینان از عدم بدهی به ایشان داده می شود.
 
طبق مقررات دانشگاه تهران، دانشجویان فارغ‌التحصیل موظفند یک نسخه چاپی از پایان‌نامه به همراه CD آن که شامل:
 
فایل pdf از 15 صفحه اول.
فایل pdf از کل پایان نامه.
فایل word از کل پایان نامه.
است به کتابخانه مؤسسه تحویل دهند. شایان ذکر است فایلهای مشروحه باید کاملا برابر با نمونه اصل پایان نامه باشد.
 
 
ساعات ارائه خدمات
 
کتابخانه مؤسسه ژئوفیزیک خدمات خود را به شیوه ذیل، ارائه می دهد:
  1. روزهای شنبه و دوشنبه از ساعت 8 تا 18
  2. روزهای یکشنبه،‌ سه شنبه و چهارشنبه از ساعت 8 تا 20

 

دانشجویان می‌توانند بعد از ورود به سامانه جامع آموزش دانشگاه تهران ---» قسمت دانشجویی و فرمهای مورد نیاز، مراجعه فرمانید.

 

 

دستورالعمل نگارش پایان نامه جهت ارائه به کتابخانه مؤسسه و مرکزی

 

تسویه حساب با کتابخانه مؤسسه